Upútajte pozornosť krásnymi kvetinovými vzormi na balkónoch a terasách!

Najkrajšie balkónové kvety

Upútajte pozornosť krásnymi kvetinovými vzormi na balkónoch a terasách!

Buďte kreatívni so svojimi balkónovými a terasovými kvetmi!

Kto by nechcel nádherné metrové previsy muškátov a petúnii zo svojho balkóna?
Takého človeka asi ani nepoznám. Ale na bohaté previsy, pri ktorých Vám budú stáť okoloidúci, tak na to sa treba dobre pripraviť už cez zimné mesiace.

tipy na aranžovanie kvetov na balkóne domu
získajte tipy na aranžovanie kvetov na balkóne domu, aby váš domov vyzeral ako živýgreenhouse

V prvom rade treba dobre zvážiť, na akú svetovú stranu máte balkón alebo okná, na ktoré chcete hrantíky s kvetmi umiestniť, orientované. Je to veľmi dôležité, pretože od toho závisí výber rastlín.
Na slnečné stanovisko sú vďačnými rastlinami muškáty a petúnie. Muškátom sa bude dariť v akejkoľvek nádobe, pretože muškáty nepotrebujú veľkú zálievku. Stačí im naozaj za pohárik, pretože ak ich prepolievate, tvoria listy na úkor kvetov.

Balcon-a-terasa-kvety
Farebné kvety rastúce v kvetináčoch na balkóne

Naopak petúniam absolútne vyhovujú samozavlažovacie nádoby, pretože taká surfínia cez sezónu rastie 1 cm za deň. A samozrejme potrebuje aj veľa živín. Osobne odporúčam prihnojovať v každej zálievke polovičnou dávkou hnojiva.
Veľmi dôležitým krokom je aj výber substrátu. Odporúčam konkrétny substrát pre ten typ letničiek, pre ktorý sa rozhodnete. Ale veľmi sa mi osvedčil substrát od firmy Forestina, buď klasický záhradný substrát alebo substrát na balkónové kvety. Je úžasny voňavý a krásny čierny. Vidno hneď na prvý pohľad, že je veľmi kvalitný.

dajte na balkón rôzne kvety pre jarný vzhľad
dajte na balkón rôzne kvety pre jarný vzhľad

Pri surfíniach je dobré ku každému korienku pri výsadbe vpichnúť aj malé tyčinkové hnojivo, ktoré je zásobníkom živín až na 6 mesiacov. Pomáha najmä vtedy, ak sa chystáte niekam na dovolenku a susedu nechcete príliš obťažovať so zarábaním hnojiva. Mohlo by sa stať, že Vám kvietky prehnojí. Vtedy stačí, ak Vám kvietky poleje do zásobníka dažďovou vodou. Prípadne to robte ako ja, chodím na dovolenky zásadne cez Vianoce a jarné prázdniny. Samozrejme, niekam do tepla.

Crepnikove-stromy-a-kriky.-Odporucame-rastliny-na-terasu
Sadenice kvetov a stromov vysadené v kvetináčoch na brehu jazierka

A táto dažďová voda je nesmierne dôležítá. Nikdy nepolievajte letničky vodou z vodovodu. Pre kvety je to chlôrový šok. Pokiaľ dažďovú vodu nezachytávate do zbernej nádoby z rín, je najvyšší čas tak urobiť. Je to minimálna investícia s maximálnym výsledkom.
Ak túto možnosť nemáte a nemáte k dispozícii ani vlastnú studňu, vodu z vodovodu vždy nechajte 24 hodín odstáť, aby sa všetok chlór odparil a až potom letničky polejte. Predídete tak chloróze rastín a žltnutiu listov a budete sa tešiť z kvetov až do neskorej jesene.

Crepnikove-stromy-a-kriky.-Odporucame-rastliny-na-terasu
Zelená kvetinová fasáda záhrada na stene domu

Ale tá úplne najdôležitejšia vec je výber kvalitných rastlín od dobrých pestovateľov. Ja osobne nakupujem priesady už v januári, priznám sa, je to cez internet, ale od slovenského dodávateľa, ktorý vždy na jar prináša kvety buď z Nemecka alebo z Holandska. Pri názve je vždy značka R, čo znamená, že je to registrovaná odroda. Vždy je to prvotriedny tovar. Ako keď kupujete fejkový tovar niekde na tržnici, alebo si naozaj zadovážite značkový tovar. Mne sa to zatiaľ osvedčilo. Kupujem malé sadbovače surfínií a tie sadím priamo do hrantíkov už v marci a ešte mesiac ich mám na slnečnom parapete a aspoň raz ich zaštiknem. Tým sa bohato rozvetvia a sú krásne celé leto.
Toto sú moje osvedčené rady ako mať krásny balkón. Prajem Vám veľa zdaru, aby bol aj Váš balkón nádherný.