okrasné záhrady

Ako navrhnúť záhradu v 7 krokoch s profesionálnym záhradným dizajnérom?

Realizácia záhrad, návrhy okrasných záhrad. Získajte všetky potrebné informácie pre bezproblémovú a lacnú realizáciu vašej vysnívanej záhrady. Ako navrhnúť záhradu v 7 krokoch s profesionálnym záhradným dizajnérom

Záhradný Dizajn: Zaoberali sme sa témou od plánovania funkčného príjemného priestoru až po rozpočet a iné. Či už si chcete záhradu navrhnúť sami alebo s odbornou pomocou.

Zdokonalenie dizajnu záhrady bez ohľadu na veľkosť vonkajšieho priestoru, ktorý máte, si vyžaduje veľa premýšľania a starostlivosti. Či už chcete jednoduchým vylepšením vytvoriť vyvýšené záhony, alebo ak chcete vedieť, ako si sami navrhnúť záhradu s nízkym rozpočtom, môžeme vám pomôcť uspieť vo vašom projekte plánovania záhrady.

Máme  know-how, ktorý vám pomôže začať od nápadov na záhradu a inšpirácie pre terénne úpravy až po to, čo treba zvážiť pri najímaní profesionála a aké alebo nástroje, ktoré budete potrebovať. Snívate o modernom vonkajšom priestore alebo o úprave vidieckej záhrady? Všetko je možné.

 

okrasné záhrady
okrasné záhrady

AKO PLÁNUJETE ZÁHRAD?

Prístup, ktorý zvolíte, závisí v konečnom dôsledku od toho, čo chcete, potrebujete a tiež od vášho rozpočtu, ktorému sme sa podrobnejšie venovali nižšie.

1. PLÁNUJTE, ČO CHCETE A POTREBUJETE

Vytvorenie návrhovej osnovy toho, čo chcete a potrebujete od svojho záhradného priestoru, je nevyhnutné, a preto je prvým krokom v procese plánovania vašej záhrady.

Budete musieť zvážiť všetky problémy, ktoré je potrebné vyriešiť – ako je nedostatok súkromia v záhrade, problémy s podmáčaním, nedostatok farieb a podobne – a, samozrejme, všetky ciele, ktoré chcete so svojím záhradným projektom dosiahnuť.

 „Páči sa vám konkrétny štýl záhrad, ako je vidiecka záhrada, záhrada s dôrazom na zmyslové vnímanie, prímorská, elegantná alebo moderná? Pochopenie vzhľadu a štýlu je prvoradé na dosiahnutie vysnívanej záhrady.

 To vám pomôže určiť, či by ste mali zamestnať profesionálneho záhradného dizajnéra alebo dokončiť prácu sami.

Ak je toto váš domov aspoň na niekoľko nasledujúcich rokov,  môžete sa pripraviť na väčšiu zmenu a na záhradu, ktorá si príde na svoje v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov, a to by mohla pridať hodnotu vašej aj vašej nehnuteľnosti. Možno budete chcieť založiť záhradku na chate alebo skutočne moderný vonkajší priestor doplnený o záhradnú kanceláriu a podobne. Na začiatok to bude prirodzene viac práce a nákladnejšie, ale verte,  stojí to za to.

 

okrasné záhrady

2. ROZHODNITE SA , ČO CHCETE  ZMENIŤ A ČO MÔŽE ZOSTAŤ.

Zatiaľ čo úplná premena má často za následok dokonalejší výsledok, môže byť veľmi drahá a časovo náročná. Vykonanie jemných vylepšení nevyhnutne stojí menej, ale tento prístup má obmedzenejší rozsah. Strávte čas kritickým pohľadom na záhradu a jej dobré aj zlé stránky predtým, ako vypracujete nový „hlavný plán“ a predtým, ako vykonáte akúkoľvek prácu. Možno budete chcieť vymeniť nudnú pergolu, ale ostatné prvky, ako napríklad atraktívna terasa alebo dospelé stromy môžu zostať.

3. POCHOPTE NÁKLADY NA NÁVRH ZÁHRADY

Aj keď zachováte niektoré existujúce prvky, dokončenie aj malej záhrady s relatívne jednoduchým dizajnom za menej ako 2 000 až 5 000 EUR môže byť náročné, keď sa zohľadnia poplatky za dizajn, materiály, rastliny a zamestnávanie dodávateľov.

Väčšina návrhov novej záhrady stojí viac ako od 4 000 do 6 000 EUR, a to je pre záhradu cca do 10 árov. Prímestská záhrada bude pravdepodobne v rozmedzí 10 000 až 15 000 €. Môže sa to zdať veľa, ale zvážte, koľko by ste mohli minúť na kvalitnú kuchyňu alebo kúpeľňu a ako veľmi to zvyšuje hodnotu vášho domova a kvalitu života.

Pamätajte, že svahovité záhrady majú nedostatočnú drenáž a môže byť potrebné odstrániť všetky konštrukčné prvky, ako sú steny, záhradné miestnosti alebo stará dlažba, čo bude stáť viac, pretože počiatočné náklady na prípravné práce budú vyššie ako pri riešení problému rovnej plochy.

 

okrasné záhrady

4.NASTAVTE ROZPOČET PRE NÁVRH ZÁHRADY

Záhrada v novom vzhľade môže byť veľmi drahá, najmä pokiaľ ide o moderné záhradné návrhy, kde je čistý povrch nevyhnutný. Niektorí záhradní dizajnéri odporúčajú minúť 5 až 15 percent z hodnoty domu na záhradu, čo zase pridá podobnú, ak nie väčšiu čiastku, k hodnote vášho domu.

Zistite, koľko si môžete dovoliť minúť a zistite, kde môžete ľahko ušetriť. Žiaľ, nastavenie jednoduchej sadzby pre štvorcové metre alebo percento z hodnoty domu nie je najspoľahlivejším spôsobom, ako zistiť náklady na dizajn vašej záhrady,  pretože existuje veľa možností a bude to do značnej miery závisieť od vášho výberu dizajnu, stavu pozemku na začiatku a prvky, ktoré chcete začleniť.

Ďalšie vysoko nákladné postupy zahŕňajú túžbu po okamžitých účinkoch, ako sú zložité tvary a krivky v okrajoch záhrady; požiadavky na extrémnu presnosť; pevné konštrukčné detaily bez možnosti prispôsobenia na mieste; a najímanie špecializovaných obchodníkov, ktorí musia cestovať na určitú vzdialenosť a samozrejme vzrast rastlín a drevín.

Kanalizačné práce, demolačné práce a čistenie pozemku tiež zvýšia náklady, najmä ak je prístup zložitý alebo ak je potrebné pracovať ručne.

Ak máte obmedzený rozpočet alebo modernizujete prenajatú záhradu, budete chcieť ísť po nápaditých, ale cenovo dostupných záhradných nápadoch. Regenerované a recyklované materiály sú vo všeobecnosti lacnejšie ako nové, zatiaľ čo „tekuté“ materiály, ako je štrk, sú lacnejšie ako dlažba. V mnohých záhradách je možné namiesto odstránenia zakryť alebo obložiť – napríklad zdravá betónová podložka môže byť ideálnym podkladom pre atraktívnu dlažbu.

 

okrasne zahrady

5. ROZHODNITE SA, ČI JE  ZÁHRADNÝ DIZAJNÉR NEVYHNUTNOSŤ

Mnoho ľudí sa pozerá na profesionálne honoráre skepticky, no môže to stáť za to. Ak pracujete s veľkou záhradou a nikdy predtým ste nerealizovali veľký záhradný projekt – alebo nemáte skúsených priateľov či rodinu, na ktorú by ste sa mohli obrátiť, keď potrebujete vedieť napríklad položiť terasu – zvážte zamestnať  záhradného dizajnéra. Pomôžu vo všetkých oblastiach vášho projektu záhradného dizajnu a z dlhodobého hľadiska vám môžu ušetriť peniaze.

Ak pracujete s dizajnérom, náčrt by ste mali vypracovať spoločne, skôr ako sa dohodnete. Vyhnite sa požadovaniu konkrétnych detailov dizajnu .

 

okrasne zahrady

6 .POCHOPTE ZÁHRADNÉ ASPEKTY

Záhrady orientované na sever: Tie budú mať zvyčajne tienené miesta počas najteplejšej časti dňa, takže z rastlín určené do tieňa zabezpečia najlepší vzhľad.

Záhrady orientované na juh: Priestory orientované na juh si užijú všetky slnečné lúče, takže mediteránne druhy a vaša bylinková záhrada bude tiež vyzerať dobre.

Západne orientované záhrady: Tu si užijete tieň v dopoludňajších hodinách a slnko počas popoludnia až do večera. Nájdete tu veľa odolných rastlín, ako sú ruže, tulipány, muškáty a ďalšie, ktoré zvýšia zaujímavosť,

Záhrady orientované na východ: V záhrade orientovanej na východ si rastliny užijú ranné slnečné svetlo a večerný tieň, čo vám umožní vybrať si viac tieňomilné, ale kvitnúce odrody.

 

lacný záhradný dizajn
okrasne zahrade

7.  ZAMYSLITE SA NAD ČASOM

Závisí to od rozsahu vášho projektu, nie všetko však musí byť dokončené naraz a s napätým rozpočtom je nepravdepodobné, že sa tak stane. Namiesto toho rozfázujte projekt a dokončite prvky z hlavného plánu, keď budú k dispozícii financie. Bohužiaľ, najdôležitejšie časti, ktoré je potrebné najskôr dokončiť, sú zvyčajne najnákladnejšie. Patria sem oporné múry, schody, hranice, terasy a chodníky. Staršie rastliny na odclonenie sa od zvedavých susedov sú tiež nákladné. Nech je to akokoľvek lákavé, dizajnové detaily, ako je okrasná výsadba, črepníky a nábytok, nechajte až po dokončení hlavnej štruktúry záhrady.

Myslite aj na ročné obdobia. Väčšina záhradníckych a krajinárskych prác sa vykonáva medzi jarou a začiatkom jesene, keď sú noci kratšie a počasie je teplé. Najlepšia sezóna výsadby je od začiatku do polovice jari a od začiatku do polovice jesene. Toto všetko je potrebné zohľadniť vo vašom časovom rámci. Dobrí dodávatelia budú rezervovaní skôr, takže čím rýchlejšie začnete s vývojom skutočného návrhu, tým lepšie.

 

Related posts