Najkrajšie balkónové kvety

Dizajn terasy a balkóna s kvetmi

Kto by nechcel nádherné metrové previsy muškátov a petúnii zo svojho balkóna?
Takého človeka asi ani nepoznám. Ale na bohaté previsy, pri ktorých Vám budú stáť okoloidúci, tak na to sa treba dobre pripraviť už cez zimné mesiace.
V prvom rade treba dobre zvážiť, na akú svetovú stranu máte balkón alebo okná, na ktoré chcete hrantíky s kvetmi umiestniť, orientované. Je to veľmi dôležité, pretože od toho závisí výber rastlín.
Na slnečné stanovisko sú vďačnými rastlinami muškáty a petúnie. Muškátom sa bude dariť v akejkoľvek nádobe, pretože muškáty nepotrebujú veľkú zálievku. Stačí im naozaj za pohárik, pretože ak ich prepolievate, tvoria listy na úkor kvetov.
Naopak petúniam absolútne vyhovujú samozavlažovacie nádoby, pretože taká surfínia cez sezónu rastie 1 cm za deň. A samozrejme potrebuje aj veľa živín. Osobne odporúčam prihnojovať v každej zálievke polovičnou dávkou hnojiva.
Veľmi dôležitým krokom je aj výber substrátu. Odporúčam konkrétny substrát pre ten typ letničiek, pre ktorý sa rozhodnete. Ale veľmi sa mi osvedčil substrát od firmy Forestina, buď klasický záhradný substrát alebo substrát na balkónové kvety. Je úžasny voňavý a krásny čierny. Vidno hneď na prvý pohľad, že je veľmi kvalitný.
Pri surfíniach je dobré ku každému korienku pri výsadbe vpichnúť aj malé tyčinkové hnojivo, ktoré je zásobníkom živín až na 6 mesiacov. Pomáha najmä vtedy, ak sa chystáte niekam na dovolenku a susedu nechcete príliš obťažovať so zarábaním hnojiva. Mohlo by sa stať, že Vám kvietky prehnojí. Vtedy stačí, ak Vám kvietky poleje do zásobníka dažďovou vodou. Prípadne to robte ako ja, chodím na dovolenky zásadne cez Vianoce a jarné prázdniny. Samozrejme, niekam do tepla.
A táto dažďová voda je nesmierne dôležítá. Nikdy nepolievajte letničky vodou z vodovodu. Pre kvety je to chlôrový šok. Pokiaľ dažďovú vodu nezachytávate do zbernej nádoby z rín, je najvyšší čas tak urobiť. Je to minimálna investícia s maximálnym výsledkom.
Ak túto možnosť nemáte a nemáte k dispozícii ani vlastnú studňu, vodu z vodovodu vždy nechajte 24 hodín odstáť, aby sa všetok chlór odparil a až potom letničky polejte. Predídete tak chloróze rastín a žltnutiu listov a budete sa tešiť z kvetov až do neskorej jesene.
Ale tá úplne najdôležitejšia vec je výber kvalitných rastlín od dobrých pestovateľov. Ja osobne nakupujem priesady už v januári, priznám sa, je to cez internet, ale od slovenského dodávateľa, ktorý vždy na jar prináša kvety buď z Nemecka alebo z Holandska. Pri názve je vždy značka R, čo znamená, že je to registrovaná odroda. Vždy je to prvotriedny tovar. Ako keď kupujete fejkový tovar niekde na tržnici, alebo si naozaj zadovážite značkový tovar. Mne sa to zatiaľ osvedčilo. Kupujem malé sadbovače surfínií a tie sadím priamo do hrantíkov už v marci a ešte mesiac ich mám na slnečnom parapete a aspoň raz ich zaštiknem. Tým sa bohato rozvetvia a sú krásne celé leto.
Toto sú moje osvedčené rady ako mať krásny balkón. Prajem Vám veľa zdaru, aby bol aj Váš balkón nádherný.

Related posts