Okrasné dreviny a starostlivosť o ne

Veľa ľudí, keď zadáva požiadavku záhradníkovi ako by mala záhrada vyzerať, je veta:
hlavne, aby bola nová záhrada bezúdržbová“.
Teraz sklamen všetkých, ktorí si naozaj myslia, že je to možné. Taká záhrada naozaj neexistuje. Vždy nejaká údžba záhrady musí byť, kosenie, strihanie, presádzanie.
Ale dá sa navrhnúť záhrada, ktorá bude krásna nielen v sezóne, ale aj cez zimu. Hlavnú štruktúru záhrady tvoria preto okrasné dreviny, ktoré sa naozaj dajú navrhnúť tak, aby boli nenáročné na údržbu a tvorili akúsi zelenú clonu pred pohľadmi okolia a zabezpečovali tak súkromie. Je tu vždy možnosť posadiť stromy a kry vždyzelené, listnaté aj ihličnaté. Dnes je už obrovský výber takýchto stromov.
Takisto je aj na výber nespočetné množstvo stromov, ktoré rastú pomaly a hodia sa aj do menších záhrad. Treba sa iba poradiť a vybrať tie správne druhy, aby nám neprerastali cez hlavu.
Pri sadení ihličnatých aj listnatých stromov je dobré vykopať jamu širšiu a rozkypriť aj dno výsadbovej jamy. Potom možme prisypať trochu dobre vyzretého kompostu, prípadne záhradny substrát a premiešať ho s pôvodnou zeminou. Dokonca som sa stretla s názorom jedného veľmi renomovaného odborníka na záhrady, ktorý tvrdí, že strom treba posadiť do jamy bez kompostu alebo substrátu, lebo keď tam pridávame kompost, strom drží korene stále v substráte a odtiaľ čerpá živiny a nemá tendenciu dobre sa zakoreniť a rozširovať svoje korene do hĺbky a tam hľadať výživu. Vraj je dobre substrát alebo kompost vysypať po povrchu pri strome každý rok a takto mu trošku pomôcť.
Ak už je strom posadený, musíme ho samozrejme výdatne zaliať. Je dobré, ak je strom posadený v črepníku a máme možnosť tento črepník apoň na 12 hodín namočiť až po vrch do nádoby s vodou. Tým sa korene dobre nasajú vodou a strom ľahšie prežije výkyvy počasia, prípadne sucho.
Ak chceme, aby pekne a rovno rástol, musíme ho priviazať o palice. Doteraz sa to robilo tak, že ak ste napríklad sadili katalpu, ktorá je vysoká, aby sa nezlomila pri vetre alebo búrke, bolo potrebné dať pri strom 3 drevené koly a strom o ne priviazať. Napriek tomu som sa stretla s najnovším názorom, že k stromu stačí pripevniť šikmo iba jednu dostatočne pevnú palicu tak, aby smerovala do zeme v smere najväčšieho vetra. Tým, že sa vietor bude opierať do palice, tak pri nárazoch bude tú palicu tlačiť hlbšie do zeme a tým bude strom pevnejší. Mám to vyskúšané a funguje to výborne, zatial sa žiadny vysoký strom nezlomil. Robí sa to takto kôli tomu, aby kmeň stromu zostal trochu pohyblivý, aby sa dokázal s vetrom trošku ohýbať. Pretože vtedy stromu spevnie kmeň a potom žiadne podopretie nebude potrebovať.
Samozrejme, nezabúdame ani na pravidelné hnojenie, aspoň jeden krát do roka. Ja to vždy robim na jar, zapracujem okolo stromov a krov granulované bio hnojivo alebo granulovaný ovčí alebo konský hnoj. To isté platí aj pre ovocné stromy a kry. Vždy máme doma úžasnú úrodu, ktorú vieme dokonca rozdávať po rodine a známych.
Prajem vám veľa posadených stromov, ktoré sú veľmi dôležité pre každý ekosystém.

Related posts